Psikologlardan Unutkanlığa Çözüm Önerileri

Unutkanlık ciddi bir problem olduğundan, uzman psikologlar sürekli olarak unutkanlığın çözümü üzerinde çalışmaktadır.

Unutmak, beyin fonksiyonlarının belki de en karmaşıklarından biridir. İnsan, unutarak belki de çekeceği acıları hafifletme yoluna gitmektedir. Beynin, kısa süreli, orta süreli ve uzun süreli bellek şeklinde işlevlerinden bahsetmek mümkündür. Kısa süreli bellekte birkaç dakika boyunca hatırlanması gereken bilgiler bulunmaktadır. Orta süreli bellekte saklanan bilgiler ve anılarsa sürekli hale getirilmezse unutulur, sürekli hale getirilirse uzun süreli bellekte yıllar sonra bile hatırlanır.

Uzun süreli bellekteki bilgilerin unutulması ve daha uzun süre hafızada tutulması gereken bilgilerin daha kısa sürede unutulması, kişide unutma problemi olabileceğini göstermektedir.

 Neden Unuturuz?

Unutkanlık yaşlılığa bağlı olarak beyin hücrelerinin yenilenme hızının yavaşlamasından kaynaklı olabilmektedir. Aynı zamanda genç yaştaki kişilerde de unutkanlık görülebilmektedir. Peki, unutmanın sebepleri nelerdir?

unutkanlık yaşayan adam

Unutkanlığın en büyük nedeni İzmirli psikologlara göre stres gösterilmektedir. Günlük yaşamdaki stres, beyin fonksiyonlarına zarar vererek unutkanlığı tetiklemektedir. Depresyon da unutkanlığın diğer sebeplerinden sayılmaktadır. Zaten depresyonun baskın sebeplerinin de stres kaynaklı olduğunu düşünürsek unutkanlığa yol açması da şaşırılacak bir şey değil. Biyolojik etmenler de unutkanlığa sebep olmaktadır. Tiroit bezindeki sorunlar ve vitamin eksikliği bu etmenler arasında sayılabilmektedir. Özellikle kafatasına alınan darbeler travmalara neden olabileceği için unutkanlığın sebeplerinden sayılabilmektedir. Bunun yanında travmatik yaşantılar da geçici veya kalıcı unutkanlığa neden olabilmektedir. Beyin, yaşananları unutarak, etkilerini yok etme çabasına girişmektedir. Uzun süre uykusuzluk da unutkanlığa sebep olabilmektedir.

Hafıza Güçlendirme Teknikleri

Uzman psikologlar unutkanlığı önlemek için beynin de vücut gibi spor yapmasının faydalı olduğunu belirtiyor. Bulmacalar çözerek, günlük yaşamda standart davranışlarımızın dışına çıkarak beynimizin daha zinde tutulabileceği belirtiliyor. Nörolojik sıkıntıların olduğu durumlarda unutkanlığın tedavisi için ilaç desteği de gerekebilmektedir. İlaç kullanımında kişi gelişigüzel ilaç kullanımından uzak durmalı, doktor kontrolünde ilaç kullanmaya özen göstermelidir. Stresten uzak durmak ve zihnimizi eğlenceli şeylerle oyalamak da unutkanlığa iyi gelen şeylerdendir. Uyku düzenine dikkat etmek, düzenli spor yapmak ve beslenme düzenine dikkat etmek de unutkanlığı engelleyecek davranışlar arasında gösterilmektedir. İzmir’de bunun için psikolojik danışmanlık arıyorsanız psikolog-izmir.com sitesini tavsiye edebilirim.

Comments are Disabled