Meme Küçültme Operasyonu

Büyük göğüsler kadınların çoğunda sağlık problemlerine yol açmaktadır. Boyunda, sırtta ve omuz ağrılarına da sebebiyet vermektedir. Göğüslerin karın üzerine gelmesi ile pişik ve koku oluşumu olabilmektedir. Meme büyümesi genetik olarak bilinmektedir. Kilo alma, doğum ve emzirme memenin büyümesi ve daha sonradan sarkmasına neden olan başlıca etkenlerdendir. Çoğu bayanın her iki memesi de aynı büyüklükte olmayabilmektedir. Meme küçültme ameliyatında aynı büyüklükte olması için her iki meme de farklı operasyonlar gerçekleştirilir. Meme küçültme operasyonunda amaç hastanın şikayetlerini gidermek, eşit büyüklüğe getirerek güzel göğüsler elde etmektir.

Meme Küçültmeden sonra Emzirilir mi?

Bayanların en çok merak ettiği sorulardan biri de meme küçültmeden sonrasında emzirebilir miyim? Akıllar da soru işareti olan problemlerden biri haline gelmiştir. Operasyon ile ilgili olarak ilk önce hastanın yaşı ve çocuk sahibi olup olmayacağı öğrenilir. Daha sonra memenin büyüklüğü ölçülür ve meme başının nasıl olacağına dair konum belirlenir. Bu iki durum ayarlanarak emzir fonksiyonu korunup meme küçültme işleminden sonra emzirme de bir sıkıntı çıkmaması sağlanmaktadır. Çok büyük olan memeler de küçültme işlemi yapabilmek için hasta bilgilendirilir ve emzirme işlemi tamamen ortadan kaldırılır. Çok fazla risk teşkil etmese de hastanın bu konuda en ince detayına kadar bilgilendirilmesi ve olacak riskleri göz önünde bulundurarak meme küçültme operasyonuna karar vermesi gerekmektedir.

Meme Küçültme Operasyonundan Sonra İz Kalır mı?

Diğer operasyonlar da olduğu gibi meme küçültme operasyonundan sonra da iz kalmaktadır. İz şekli yapılan operasyona ve işe göre değişmektedir. Meme küçültme ameliyatından sonra meme başının çevresin ters olarak T, I veya L şekli olmaktadır. Meme küçültme operasyonundan sonra meme başı ne kadar düzgün olursa izler de o kadar az dikkat çekecektir.  İlerlemiş olan teknoloji ile meme küçültme operasyonları günümüzde daha başarılı geçmektedir.

İyileşme Dönemi ve Ağrı

Meme küçültme operasyonlarından sonra hastane de 1 gün kalabilirsiniz. Bir günün sonunda hastaya sporcu sütyeni giydirilir ve hastaneden çıkışı sağlanır. 2 hafta olmak üzere hasta kontrollere çağrılır. İkinci haftada dikişler alınıp iz tedavisine devam edilmektedir. Meme küçültme ameliyatından sonra 4. gün duş alınabilmektedir. Estetik operasyondan sonra hastanın 1 hafta dinlenmesi yeterli olacaktır. Sporcu sütyenini kullandığı takdir de hasta işine geri dönebilmektedir. Meme küçültme operasyonundan sonra ağrı diğer ameliyatlarla aynı eş değerdedir. Ağrı kesiciler veya buz uygulaması yapılmaktadır. Operasyon sonrası 6 – 12 ay süresi ile memelerde hafif sızlamalar hissedebilirsiniz. İlaçlarınızı düzenli olarak kullanırsanız iyileşme süresi de o kadar kısalacaktır. 4 hafta boyunca kolunuzu zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız. Sporcu sütyenini doktorunuz çıkartın demedikçe devamlı kullanmaya devam etmelisiniz. Spor sütyeni ağrıyı azaltarak memenin şekillenmesine de yardımı fazlasıyla dokunmaktadır. Önemli konulardan birisi de sigaradır. Operasyon sonrasında 1 ay sigara içmemek çok yararlı olacaktır. Sigara, yara izlerinizin iyileşmesini zorlaştıracak ve küçük damarları daraltacaktır. Bu durumda bölgedeki doku ve deri kanlanması olduğu vakit doku beslenmesini bozacak yara kendiliğinden açılıp iltihap kapabilmektedir. Büyük sarkık olan memeler de meme başını kaybetme riski olduğunda bu durumlar da dövme yöntemi ile meme başı yapılmaktadır. Meme küçültme ile ilgili daha fazlası için http://estetiks.net/estetik-ameliyatlar/vucut-estetigi/meme-kucultme-izmir/ sayfasını inceyelebilirsiniz.

Comments are Disabled